Knihovna
Další kniha ze série Fishing Step By Step (Rybaření Krok Za Krokem) z roku 1976, tentokrát o chytání kaprů.
Úvod (Introduction)
Jestliže už zvládnete dát dohromady rybářský prut, víte, jak používat naviják a manipulovat s podběrákem, pak právě knihy téhle řady jsou určeny pro vás. Touhle sérií je vám dána šance být svědky toho, jak postupují při lovu určitého rybího druhu opravdoví experti. Peter Mohan z nich vybral toho správného pro každou knihu, aby posléze sám editoval celou sérii. Ken Whitehead pak strávil několik dní trpělivým filmováním a focením, tak aby každý obrázek do detailu ukázal, kde a kdy jaké úkoly na rybáře čekají a jak je zvládnout. Studujte tyto fotografie a porovnávejte je s vašimi metodami, přístupem i vybavením. Tyhle knihy nejsou zajímavé jen ke čtení, jsou koncipovány tak, aby přispěly i k vašemu pokroku. Ať už jste nováček nebo někdo, kdo se touží zlepšit, pečlivým studiem zde získáte znalosti o technikách rybaření, jež pasují k aktuálnímu dění u vody. Pokud se budete k těmto knihám vracet, jednou přejmete tyto znalosti za své a jako pravý expert si poradite s každou situací.
1 Autor s částí vybavení, jež lovec kaprů potřebuje.
2 Správná voda je známá velkým množstvím ryb, které jdou i snadno chytit. Těžší vody nechte na později, než nasbíráte více zkušeností.
3 Pruty si můžete postavit i sami doma, tak jako Terry Fishlock.
4 Tyhle jsou z obchodu a dvakrát tak drahé jako samo domo. Jeden je 11 stop dlouhý s rychlejší akcí, druhý pak standartní typ 10 stop dlouhý - dvě oblíbené délky prutů určených pro lov kaprů.
5 Naviják Mitchel 300. Autor má ke každému navijáku další tři náhradní cívky s různými průměry vlasců.
6 Jeden z nejpopulárnějších vlasců užívaných kapraři. Existuje i spousta jiných dobrých značek.
7 Autor používá typ háčků Richard Walker Carp Hook, vyráběný firmou B. James and Son (háček nejvíc nahoře) nebo Flashpoints vyráběných firmou Sealey (pod ním).
8 Někteří specialisté preferují tyto velmi silné lososí háčky určené na mělčí řeky, na konci s kapkou cínu pro uchycení vlasce.
9 Arlesey bomb rameno používané při delších náhozech s malou nástrahou.
10 Swanshot montáž pro kratší náhozy při chytání ze dna.
11 Malý obratlík uvázaný 10 až 50 cm od háčku funguje jako ta nejlepší zarážka ze všech.
12 Plastové mikrokroužky s klínky jsou také dobré, ale ne pro prudké náhozy.
13 Zarážky, překážky ve vodě, i ryba sama můžou poškodit a tak i oslabit vlasec. Proto jej pravidelně kontrolujte a veškeré části s kudrlinkami nebo odřeninami odstřihněte.
14 Elektronické indikátory záběrů se zvukovou i světelnou signalizací jsou přes den užitečné, v noci pak nepostradatelné. Upozorní na záběr i když je pozornost rybáře zrovna upřena jiným směrem nebo ho dokonce přemohl spánek. U tohoto typu je zvuková signalizace zvlášť.
15 Tento typ indikátoru se našroubuje na vidličku, narozdíl od prvního má uvnitř zabudováno vše, tedy i baterie.
16 Stolička a batoh v jednom od firmy Efgeeco je docela pohodlná a zvládne pobrat i většinu menších částí vybavení.
17 Skládací křesílko je ještě více pohodlnější, ale představuje zátěž navíc.
18 Pro delší pobyt u vody nebo chytání v noci je lehátko velmi užitečné.
19 Tenhle bivi si můžete udělat doma, základem je velký deštník. Spolu s lehátkem a spacím pytlem poskytne pak dostatečný komfort i za chladných nocí.
20 Pod velký deštník se toho vleze hodně.
21 Opravdu velký podběrák může být hlavně v noci docela výhodou. Tenhle má ramena dlouhá něco přes metr a je 120 cm hluboký. Síťka je z nylonu a bezuzlová, a pomáhá tak předcházet zraněním při podebírání a manipulaci s těžkou rybou.
22 Autor preferuje tento typ vah, je s ní schopen zvážit rybu s max. odchylkou kolem 100 gramů. Váhy s číselným vyobrazením jsou přesnější.
23 Teploměr kapry nechytá, ale je určitě zajímavé vědět, při které teplotě vody jich bylo chyceno nejvíce.
24 Bedýnka s bižuterií, která je k lovu potřeba.
25 Polarizačky opravdu pomáhají vidět lépe skrz vodu, při hledání ryb určitě velmi užitečné.
26 Jaká je nejlepší metoda navíjení nového vlasce - zde se názory rozcházejí. Na obrázku vidíme metodu navíjení, kdy se špulka s novým vlascem otáčí ve směru pohybu ručky navijáku, někteří ovšem preferují navíjení z horizontálně uložené špulky.
27 Do velmi špatného počasí můžete zvolit následující kombinaci: navoskovaná Barbour bunda a gumové vysoké brodící holínky, oboje oblečené přes armádní zateplenou kombinézu.
28 Někdo má raději gumáky a nepromokavé kalhoty, k tomu navoskovaná Barbour bunda a pod ní prošívaná zateplená bunda.
29 Na spoustě vod k vidění v různých podobách jako stále základní nástraha při lovu kaprů.
30 Nástrahy založené na masu, které obsahují více proteinů, můžou být ještě úspěšnější. Luncheon meat (lančmít) můžete použít nařezaný na různě velké kostičky nebo prohnětený s chlebovou střídkou jako těsto.
31 Mleté maso smíchané s krmící směsí nebo strouhankou je velmi účinná nástraha - stejně jako podobně zpracované různé konzervy pro domácí mazlíčky.
32 Jestliže se vám zdá, že kapří aktivita ustává, zkuste smíchat 1 konzervu jídla pro kočky a asi 200 gr mletého masa. Spolu s přidanou krmnou směsí pak udělejte těsto.
33 Cejni, líni a jiné ryby tohle milujou. Pokud vytvarovanou nástrahu na chvíli ponoříte do vroucí vody, získá tak tvrdší povrch, který by ji měl před těmito nechtěnými malými rybami ochránit.
34 I ti nejtlustší kapři byli chyceni na tenoučké červíky. Jeden nebo dva na háčku můžou stačit, ale je lépe jich nastražit celý chumel.
35 Cocktail nástraha jako těsto a červík nastražené na jednom háčku zároveň často fungují, i když vše ostatní selhalo. Existuje spousta jiných možností.
36 Přirozená potrava kaprů je většinou malé velikosti, proto jakákoliv menší potravina může být jako nástraha dobrá. Pozor, předkrmování bude zřejmě nutné.
37 Skoro jakákoliv poživatelná věc z naší kuchyně může být přidána do těsta pro zvýšení atraktivity. Každý pokus má smysl.
38 Starý a oblíbený brambor nefunguje na každé vodě. Takhle prodávané jsou dražší, ale už upraveny k okamžitému použití.
39 Jestliže preferujete vámi uvařené, přesvědčte se, že jsou opravdu měkké, jinak bude obtížné je nastražit.
40 až 48 různé způsoby navázání háčku.
49 Těsto by mělo být měkké, a tohle je způsob, jak jej nastražit, aby vydrželo na háčku i při delším náhozu. Nejdříve navlečte přes háček na vlasec menší kousek chlebové kůrky.
50 Druhou větší chlebovou kůrku nastražte do obloučku háčku.
51 Větší chlebová kůrka funguje jako tlumič síly náhozu, menší pak brání v prořezání vlasce nástrahou.
52 Jakmile provlečete menší kůrku kousek za háček, na tu větší v obloučku nalepte těsto tak, aby většina váhy ležela na straně blíže očka háčku.
53 Teď stáhněte menší kůrku k těstu a vmáčkněte ji dovnitř.
54 Takhle nastražené těsto vydrží se správným náčiním i náhozy kolem třiceti metrů.
55 Při chytání nedaleko břehu nebo pod větvemi využíváme celkem přesný jednoruční boční nához. Vlasec je přittisknut prstem stejné ruky k rukojeti prutu.
56 Je pak ve správnou chvíli uvolněn, druhá ruka zůstává celou dobu nečinná.
57 Pro náhozy až do 60ti metrů je nejlepší obouručný nához přes hlavu.
58 Držte prut celou dobu vzpřímený.
59 Až ke konci prut skloňte a nechte tak vlasec následovat zátěž.
60 Když dopadla nástraha na dno, ponořte vlasec tak, že budete pomalu navíjet a špičku prutu držte při tom pod vodou.
61 Uložte prut do vidliček.
62 Vypněte vlasec opatrným navíjením, pozor ať nepohnete s nástrahou.
63 Dobrý nápad je vyzkoušet, jak máte nastavenou brzdu. Taktéž možné už před náhozem. Silné zatáhnutí by mělo okamžitě protočit cívku.
64 Teď pověste na vlasec mezi první očko a naviják kroužek alobalu.
65 Zapíchněte pak asi 60 cm dlouhou jehlu (silnější kus drátu nebo laminátu) tak, jak je to na obrázku.
66 Znovu vypněte vlasec tak...
67 ...aby kroužek alobalu visel pod navijákem.
68 Poslední vypnutí vlasce - zatímco jedna ruka opatrně navíjí, druhá pomáhá tahem napnout vlasec. Když indikátor trochu povyleze nahoru, je vlasec vypnutý na maximum bez toho, aby se pohlo s nástrahou.
69 Jestli jste to ještě neudělali, tak teď odklopte oblouček navijáku, aby si ryba mohla brát volně vlasec z cívky. (Tahle metoda je určena pro záběry, kdy kapr ujíždí zběsile pryč. Špička prutu směřuje přímo k nástraze ve vodě. Když se záběry projevují spíše cukáním, umístěte prut o trochu výše a souběžně s břehem, obloučkem na navijáku je zaklopený. Záběry jsou pak signalizovány elektronickým signalizátorem. Jako indikátor můžete použít vršek od plastikové láhve pověšený mezi prvním a druhým očkem).
70 Teď je načase vyladit elektronický indikátor záběrů (pokud ho používáte) a to tak, že i nejjemnější potáhnutí spustí zvukový signál.
71 Oba pruty jsou uloženy, kroužek alobalu slouží jako indikátor záběru, vše je připraveno do akce. Vzdálenější prut by měl být uložen trochu výše než přední, aby se vám zasekávalo snadněji.
72 Někdo preferuje použití malých plechovek, aby případný vítr neshazoval vlasec z cívky. Autor má raději způsob s jehlami.
73 Ideální pozice pro okamžitý zásek. Někteří rybáři sedí raději více vzadu za pruty.
74 Terry Fishlock, člen bristolského BCSG (British Carp Specimen Group), demonstruje techniku dlouhého náhozu, kdy nástraha letí i 100 yardů (něco kolem 90ti metrů...), používa vlasec s nosností 8 lb (necelé 4 kg).
75 Vprostřed náhozu - moment, kdy je silový vrh u konce...
76 ... a prut je držen výše, zatímco vlasec stále probíha očky.
77 Při záseku uchopte prut i vlasec toutéž rukou tímto způsobem.
78 Otočte kličkou a zaklapněte tak oblouček.
79 Zvedněte prudce prut a přitom vstaňte. Někteří rybáři přidržují jednou rukou cívku, aby zásek opravdu seděl. Jakkoliv budete postupovat, nezapomeňte cívku zase uvolnit, než se ryba rozjede.
80 Zásek dokončen. Ryba je zaseklá. Při záseku na větší vzdálenost může být chytré udělat krok zpět a zaseknout ještě jednou.
81 Manipulujte s prutem tak, aby jste měli rybu pod kontrolou.
82 Skloňte prut a pak ho zvedněte zase nahoru - aby jste získali vlasec zpět, je třeba takhle pumpovat a navíjet.
83 Ryba je teď blízko a prut je skoro ve vodorovné pozici. Jestli teď zkusí kapr výpad směrem k vázce, skloňte špičku až k vodě a do strany. Tak vyvinete na rybu boční tlak.
84 První ze tří metod, jak zdolávat kapra; cívka je utažena jen jemně a výpady jsou kontrolovány prstem na cívce. Navíjejte vždy, když je to možné.
85 Metoda zpětného chodu; cívka je utažena pevně a anti revers je vypnutý. Při výpadu točte kličkou opačným směrem jako při navíjení, pokud ryba polevuje, navíjejte vlasec zpět.
86 Brzda je velmi volná, ale jakmile se ryba unaví, je znovu přitáhnuta a zdolávání pak kontrolujete prstem na cívce. Vyberte metodu, která vám vyhovuje nejvíce. Autor používá kombinaci všech tří.
87 Ryba už je skoro zdolaná.
88 Poslední výpad ke dnu.
89 Ryba je hotová k podebrání.
90 Ponořte podběrák.
91 Přitáhněte rybu nad ponořenou hlavu podběráku - nikdy se nesnažte rybu podběrákem chytit.
92 Hotovo.
93 Začněte zvedat.
94 Kapr je vevnitř, ale pokračování ve zvedání by mohlo poškodit ručku nebo rám podběráku. Odložte prut, sklouzněte rukou až ke spoji rámu a ručky a druhou rukou uchopte síťku.
95 Háčky, které vězí hluboko, je nejlépe vyprostit peanem.
96 Pokud je háček v přední části tlamky, ale vyprošťování by kvůli zpětnému hrotu způsobilo zranění, je lépe protáhnout masem celý háček i s očkem.
97 Přeříznout pak vlasec a ten pak dírkou v tlamce protáhnout.
98 Držte kapra při fotografování nízko nad nejlépe nějakým měkkým materiálem položeným na zemi, aby jste zabránili eventuálnímu zranění, pokud vám ryba vyklouzne. Prst (nebo dva) v puse rybu zklidní.
99 Vážit můžete rybu v pytli nebo nějakém vaku z měkkého materiálu. Můžete použít i síťku z podběráku, pokud je bezuzlová. Nezapomeňte vždy odečíst váhu užité pomůcky.
100 Jestliže musíte rybu na nějaký čas zasakovat, používejte vždy dostatečně velký sak a pro každou rybu jeden zvlášť. Nikdy nepoužívejte vezírek, protože velké ryby se v něm poškodí. Ponořte sak do hluboké vody.
101 Při pouštění rybě pomáhejte, počkejte, dokud neodplave sama. Nenechávejte kapra déle jak tři až ctyři minuty z vody venku.
102 Chytání v noci vyžaduje dobré plánování. Vybavení by mělo být přehledně uloženo a podobný příbytek vám to hodně usnadní. Základ je velký deštník, přes něj je pak přetáhlá nepromokavá folie a nějaká síť jako maskování. Na obrázku tři pruty, ale jen pokud je to povoleno. Na vaše indikátory záběru můžete nalepit chemická světýlka.
103 Užitečný tip - při zdolávání poklekněte a držte prut proti obloze. Podle toho, jak je prut ohlý, rozeznáte lépe směr, ve kterém se ryba pohybuje.
104 Při neopatrné manipulaci ve tmě si můžete háček zapíchnout i do oka, navíjejte tedy tak dlouho, dokud se vaše montáž nezarazí o koncové očko. Pak už uchopíte háček snadno.
105 Pokud si nejste jistí, že máte záběr a ryba si bere vlasec, můžete to takhle cítit.
106 Chytání z hladiny je jedna z nejnapínavějších metod vůbec. Běžná nástraha je chlebová kůrka. Vyřežte opatrně z čerstvého chleba požadovanou velikost i s kusem střídky.
107 Propíchněte nejdřív kůrku a provlečte celý háček skrz.
108 Napíchněte podruhé tak, aby když bude kůrka plavat, trčelo ramínko háčku nahoru.
109 Nához s kůrkou mezi lekníny, kde se kapři často zdržují.
110 Lákavé sousto!
111 Pokud je kůrka na volné vodě ignorována, často pomůže nabídnout ji v blízkosti potopených větví, podvodních rostlin nebo leknínů. Jestliže zde už ryby jsou, nevyplašte je vaším náhozem.
112 Pokud je třeba kůrku ukotvit na jednom místě, můžete si pomoct takto uvázaným olůvkem - kmenový vlasec provlečte obratlíkem.
113 Místo obratlíku můžete použít i smyčku. Zafixujte olůvko v určité vzdálenosti od háčku pomocí broku nebo zarážky. Po nahození povolujte vlasec tak dlouho, dokud se kůrka neobjeví na hladině.
114 I větvička vám může někdy pomoct, aby kůrka zůstala na požadovaném místě.
115 Kapři, kteří se už touto metodou nechali někdy přelstít, si budou dávat propříště pozor. Metoda střídky pod kůrkou je často znovu přelstí. Navlečte na vlasec asi 30 - 60 cm od háčku velkou kostku chleba, provlečte háček ještě jednou skrz a vlasec protáhněte tak, aby tato kůrka byla zafixována.
116 Malý kousek střídky nastražený na háčku je pak kapry považován za odlomenou část z té větší. Můžete vyzkoušet i jiné nástrahy např. žížalu, do které jste injektovali vzduch a ona tak plave.
117 Podobné plováky z balsového dřeva umožní dopravit kůrku na větší vzdálenost.
118 Kapřík se oddělil od hejna prozkoumat plovouci kůrku...
119 ... a sebral ji.
120 Pokud nejeví žádná ryba zájem, poslední možnost je velký kus čertsvé střídky jen vprostřed namáčknutý na háček. Nához musí být proveden s citem.
121 Připraven k lovu "na šoulačku".
122 Na místě.
123 Na mnoha vodách je brambora výborná nástraha. Používejte oloupané a doměka uvařené. Ke správnému nastražení si pomozte velkou jehlou.
124 Správně nastražená a s kouskem slupky zabraňující, aby při náhozu spadla.
125 Pokud má být nához velmi dlouhý, navlečte na vlasec kousek plastové trubičky, kterou pak do brambory zasunete - zabráníte tak prořezání vlasce. Kůrka je zde použita ze stejného důvodu jako slupka.
126 Brambora nebo jiná těžší nástraha může být nahozena i takto a to s velkou přesností. Namiřte jen špičku prutu na vámi zvolené místo, oblouček na navijáku musí být samozřejmě odklopený.
127 Nastražené tři pruty na vodě, kde bývá záběrů poskrovnu. Každý s jiným tonem indikátoru záběrů.
128 Vazelína - v létě udrží vlasec na hladině a pokud chcete pokračovat v lovu i v zimě, aplikujte ji na očka a vlasec, zabrání totiž tvoření ledových hrudek.
I v téhle knížce může člověk vidět, že co se specializace týče, byla Anglie opravdu daleko. A i když je tomu skoro padesát let, jsem si jist, že minimálně metodu kůrky a střídky vyzkouším... už teď se těším.