Kontakt

Ondřej Novák

Lipsko, Německo

ondrej.novak@gmx.net

Knihovna

11.1.2021 Knihy, Trvalý odkaz

Další kniha ze série Fishing Step By Step (Rybaření Krok Za Krokem) z roku 1976, tentokrát o chytání kaprů.

 

Úvod (Introduction)

Jestliže už zvládnete dát dohromady rybářský prut, víte, jak používat naviják a manipulovat s podběrákem, pak právě knihy téhle řady jsou určeny pro vás. Touhle sérií je vám dána šance být svědky toho, jak postupují při lovu určitého rybího druhu opravdoví experti. Peter Mohan z nich vybral toho správného pro každou knihu, aby posléze sám editoval celou sérii. Ken Whitehead pak strávil několik dní trpělivým filmováním a focením, tak aby každý obrázek do detailu ukázal, kde a kdy jaké úkoly na rybáře čekají a jak je zvládnout. Studujte tyto fotografie a porovnávejte je s vašimi metodami, přístupem i vybavením. Tyhle knihy nejsou zajímavé jen ke čtení, jsou koncipovány tak, aby přispěly i k vašemu pokroku. Ať už jste nováček nebo někdo, kdo se touží zlepšit, pečlivým studiem zde získáte znalosti o technikách rybaření, jež pasují k aktuálnímu dění u vody. Pokud se budete k těmto knihám vracet, jednou přejmete tyto znalosti za své a jako pravý expert si poradite s každou situací.

 

1 Autor s částí vybavení, jež lovec kaprů potřebuje.

2 Správná voda je známá velkým množstvím ryb, které jdou i snadno chytit. Těžší vody nechte na později, než nasbíráte více zkušeností.

3 Pruty si můžete postavit i sami doma, tak jako Terry Fishlock.

4 Tyhle jsou z obchodu a dvakrát tak drahé jako samo domo. Jeden je 11 stop dlouhý s rychlejší akcí, druhý pak standartní typ 10 stop dlouhý - dvě oblíbené délky prutů určených pro lov kaprů.

5 Naviják Mitchel 300. Autor má ke každému navijáku další tři náhradní cívky s různými průměry vlasců.

6 Jeden z nejpopulárnějších vlasců užívaných kapraři. Existuje i spousta jiných dobrých značek.

7 Autor používá typ háčků Richard Walker Carp Hook, vyráběný firmou B. James and Son (háček nejvíc nahoře) nebo Flashpoints vyráběných firmou Sealey (pod ním).

8 Někteří specialisté preferují tyto velmi silné lososí háčky určené na mělčí řeky, na konci s kapkou cínu pro uchycení vlasce.

9 Arlesey bomb rameno používané při delších náhozech s malou nástrahou.

10 Swanshot montáž pro kratší náhozy při chytání ze dna.

11 Malý obratlík uvázaný 10 až 50 cm od háčku funguje jako ta nejlepší zarážka ze všech.

12 Plastové mikrokroužky s klínky jsou také dobré, ale ne pro prudké náhozy.

13 Zarážky, překážky ve vodě, i ryba sama můžou poškodit a tak i oslabit vlasec. Proto jej pravidelně kontrolujte a veškeré části s kudrlinkami nebo odřeninami odstřihněte.

14 Elektronické indikátory záběrů se zvukovou i světelnou signalizací jsou přes den užitečné, v noci pak nepostradatelné. Upozorní na záběr i když je pozornost rybáře zrovna upřena jiným směrem nebo ho dokonce přemohl spánek. U tohoto typu je zvuková signalizace zvlášť.

15 Tento typ indikátoru se našroubuje na vidličku, narozdíl od prvního má uvnitř zabudováno vše, tedy i baterie.

16 Stolička a batoh v jednom od firmy Efgeeco je docela pohodlná a zvládne pobrat i většinu menších částí vybavení.

17 Skládací křesílko je ještě více pohodlnější, ale představuje zátěž navíc.

18 Pro delší pobyt u vody nebo chytání v noci je lehátko velmi užitečné.

19 Tenhle bivi si můžete udělat doma, základem je velký deštník. Spolu s lehátkem a spacím pytlem poskytne pak dostatečný komfort i za chladných nocí.

20 Pod velký deštník se toho vleze hodně.

21 Opravdu velký podběrák může být hlavně v noci docela výhodou. Tenhle má ramena dlouhá něco přes metr a je 120 cm hluboký. Síťka je z nylonu a bezuzlová, a pomáhá tak předcházet zraněním při podebírání a manipulaci s těžkou rybou.

22 Autor preferuje tento typ vah, je s ní schopen zvážit rybu s max. odchylkou kolem 100 gramů. Váhy s číselným vyobrazením jsou přesnější.

23 Teploměr kapry nechytá, ale je určitě zajímavé vědět, při které teplotě vody jich bylo chyceno nejvíce.

24 Bedýnka s bižuterií, která je k lovu potřeba.

25 Polarizačky opravdu pomáhají vidět lépe skrz vodu, při hledání ryb určitě velmi užitečné.

26 Jaká je nejlepší metoda navíjení nového vlasce - zde se názory rozcházejí. Na obrázku vidíme metodu navíjení, kdy se špulka s novým vlascem otáčí ve směru pohybu ručky navijáku, někteří ovšem preferují navíjení z horizontálně uložené špulky.

27 Do velmi špatného počasí můžete zvolit následující kombinaci: navoskovaná Barbour bunda a gumové vysoké brodící holínky, oboje oblečené přes armádní zateplenou kombinézu.

28 Někdo má raději gumáky a nepromokavé kalhoty, k tomu navoskovaná Barbour bunda a pod ní prošívaná zateplená bunda.

29 Na spoustě vod k vidění v různých podobách jako stále základní nástraha při lovu kaprů.

30 Nástrahy založené na masu, které obsahují více proteinů, můžou být ještě úspěšnější. Luncheon meat (lančmít) můžete použít nařezaný na různě velké kostičky nebo prohnětený s chlebovou střídkou jako těsto.

31 Mleté maso smíchané s krmící směsí nebo strouhankou je velmi účinná nástraha - stejně jako podobně zpracované různé konzervy pro domácí mazlíčky.

32 Jestliže se vám zdá, že kapří aktivita ustává, zkuste smíchat 1 konzervu jídla pro kočky a asi 200 gr mletého masa. Spolu s přidanou krmnou směsí pak udělejte těsto.

33 Cejni, líni a jiné ryby tohle milujou. Pokud vytvarovanou nástrahu na chvíli ponoříte do vroucí vody, získá tak tvrdší povrch, který by ji měl před těmito nechtěnými malými rybami ochránit.

34 I ti nejtlustší kapři byli chyceni na tenoučké červíky. Jeden nebo dva na háčku můžou stačit, ale je lépe jich nastražit celý chumel.

35 Cocktail nástraha jako těsto a červík nastražené na jednom háčku zároveň často fungují, i když vše ostatní selhalo. Existuje spousta jiných možností.

36 Přirozená potrava kaprů je většinou malé velikosti, proto jakákoliv menší potravina může být jako nástraha dobrá. Pozor, předkrmování bude zřejmě nutné.

37 Skoro jakákoliv poživatelná věc z naší kuchyně může být přidána do těsta pro zvýšení atraktivity. Každý pokus má smysl.

38 Starý a oblíbený brambor nefunguje na každé vodě. Takhle prodávané jsou dražší, ale už upraveny k okamžitému použití.

39 Jestliže preferujete vámi uvařené, přesvědčte se, že jsou opravdu měkké, jinak bude obtížné je nastražit.

40 až 48 různé způsoby navázání háčku.

49 Těsto by mělo být měkké, a tohle je způsob, jak jej nastražit, aby vydrželo na háčku i při delším náhozu. Nejdříve navlečte přes háček na vlasec menší kousek chlebové kůrky.

50 Druhou větší chlebovou kůrku nastražte do obloučku háčku.

51 Větší chlebová kůrka funguje jako tlumič síly náhozu, menší pak brání v prořezání vlasce nástrahou.

52 Jakmile provlečete menší kůrku kousek za háček, na tu větší v obloučku nalepte těsto tak, aby většina váhy ležela na straně blíže očka háčku. 

53 Teď stáhněte menší kůrku k těstu a vmáčkněte ji dovnitř.

54 Takhle nastražené těsto vydrží se správným náčiním i náhozy kolem třiceti metrů.

55 Při chytání nedaleko břehu nebo pod větvemi využíváme celkem přesný jednoruční boční nához. Vlasec je přittisknut prstem stejné ruky k rukojeti prutu.

56 Je pak ve správnou chvíli uvolněn, druhá ruka zůstává celou dobu nečinná.

57 Pro náhozy až do 60ti metrů je nejlepší obouručný nához přes hlavu.

58 Držte prut celou dobu vzpřímený.

59 Až ke konci prut skloňte a nechte tak vlasec následovat zátěž. 

60 Když dopadla nástraha na dno, ponořte vlasec tak, že budete pomalu navíjet a špičku prutu držte při tom pod vodou.

61 Uložte prut do vidliček.

62 Vypněte vlasec opatrným navíjením, pozor ať nepohnete s nástrahou.

63 Dobrý nápad je vyzkoušet, jak máte nastavenou brzdu. Taktéž možné už před náhozem. Silné zatáhnutí by mělo okamžitě protočit cívku.

64 Teď pověste na vlasec mezi první očko a naviják kroužek alobalu.

65 Zapíchněte pak asi 60 cm dlouhou jehlu (silnější kus drátu nebo laminátu) tak, jak je to na obrázku. 

66 Znovu vypněte vlasec tak...

67 ...aby kroužek alobalu visel pod navijákem. 

68 Poslední vypnutí vlasce - zatímco jedna ruka opatrně navíjí, druhá pomáhá tahem napnout vlasec. Když indikátor trochu povyleze nahoru, je vlasec vypnutý na maximum bez toho, aby se pohlo s nástrahou.

69 Jestli jste to ještě neudělali, tak teď odklopte oblouček navijáku, aby si ryba mohla brát volně vlasec z cívky. (Tahle metoda je určena pro záběry, kdy kapr ujíždí zběsile pryč. Špička prutu směřuje přímo k nástraze ve vodě. Když se záběry projevují spíše cukáním, umístěte prut o trochu výše a souběžně s břehem, obloučkem na navijáku je zaklopený. Záběry jsou pak signalizovány elektronickým signalizátorem. Jako indikátor můžete použít vršek od plastikové láhve pověšený mezi prvním a druhým očkem).

70 Teď je načase vyladit elektronický indikátor záběrů (pokud ho používáte) a to tak, že i nejjemnější potáhnutí spustí zvukový signál.

71 Oba pruty jsou uloženy, kroužek alobalu slouží jako indikátor záběru, vše je připraveno do akce. Vzdálenější prut by měl být uložen trochu výše než přední, aby se vám zasekávalo snadněji.

72 Někdo preferuje použití malých plechovek, aby případný vítr neshazoval vlasec z cívky. Autor má raději způsob s jehlami.

73 Ideální pozice pro okamžitý zásek. Někteří rybáři sedí raději více vzadu za pruty.

74 Terry Fishlock, člen bristolského  BCSG (British Carp Specimen Group), demonstruje techniku dlouhého náhozu, kdy nástraha letí i 100 yardů (něco kolem 90ti metrů...), používa vlasec s nosností 8 lb (necelé 4 kg).

75 Vprostřed náhozu - moment, kdy je silový vrh u konce...

76 ... a prut je držen výše, zatímco vlasec stále probíha očky.

77 Při záseku uchopte prut i vlasec toutéž rukou tímto způsobem.

78 Otočte kličkou a zaklapněte tak oblouček.

79 Zvedněte prudce prut a přitom vstaňte. Někteří rybáři přidržují jednou rukou cívku, aby zásek opravdu seděl. Jakkoliv budete postupovat, nezapomeňte cívku zase uvolnit, než se ryba rozjede.

80 Zásek dokončen. Ryba je zaseklá. Při záseku na větší vzdálenost může být chytré udělat krok zpět a zaseknout ještě jednou.

81 Manipulujte s prutem tak, aby jste měli rybu pod kontrolou.

82 Skloňte prut a pak ho zvedněte zase nahoru - aby jste získali vlasec zpět, je třeba takhle pumpovat a navíjet.

83 Ryba je teď blízko a prut je skoro ve vodorovné pozici. Jestli teď zkusí kapr výpad směrem k vázce, skloňte špičku až k vodě a do strany. Tak vyvinete na rybu boční tlak.

84 První ze tří metod, jak zdolávat kapra; cívka je utažena jen jemně a výpady jsou kontrolovány prstem na cívce. Navíjejte vždy, když je to možné.

85 Metoda zpětného chodu; cívka je utažena pevně a anti revers je vypnutý. Při výpadu točte kličkou opačným směrem jako při navíjení, pokud ryba polevuje, navíjejte vlasec zpět.

86 Brzda je velmi volná, ale jakmile se ryba unaví, je znovu přitáhnuta a zdolávání pak kontrolujete prstem na cívce. Vyberte metodu, která vám vyhovuje nejvíce. Autor používá kombinaci všech tří.

87 Ryba už je skoro zdolaná.

88 Poslední výpad ke dnu.

89 Ryba je hotová k podebrání.

90 Ponořte podběrák.

91 Přitáhněte rybu nad ponořenou hlavu podběráku - nikdy se nesnažte rybu podběrákem chytit.

92 Hotovo.

93 Začněte zvedat.

94 Kapr je vevnitř, ale pokračování ve zvedání by mohlo poškodit ručku nebo rám podběráku. Odložte prut, sklouzněte rukou až ke spoji rámu a ručky a druhou rukou uchopte síťku.

95 Háčky, které vězí hluboko, je nejlépe vyprostit peanem.

96 Pokud je háček v přední části tlamky, ale vyprošťování by kvůli zpětnému hrotu způsobilo zranění, je lépe protáhnout masem celý háček i s očkem.

97 Přeříznout pak vlasec a ten pak dírkou v tlamce protáhnout.

98 Držte kapra při fotografování nízko nad nejlépe nějakým měkkým materiálem položeným na zemi, aby jste zabránili eventuálnímu zranění, pokud vám ryba vyklouzne. Prst (nebo dva) v puse rybu zklidní.

99 Vážit můžete rybu v pytli nebo nějakém vaku z měkkého materiálu. Můžete použít i síťku z podběráku, pokud je bezuzlová. Nezapomeňte vždy odečíst váhu užité pomůcky.

100 Jestliže musíte rybu na nějaký čas zasakovat, používejte vždy dostatečně velký sak a pro každou rybu jeden zvlášť. Nikdy nepoužívejte vezírek, protože velké ryby se v něm poškodí. Ponořte sak do hluboké vody.

101 Při pouštění rybě pomáhejte, počkejte, dokud neodplave sama. Nenechávejte kapra déle jak tři až ctyři minuty z vody venku.

102 Chytání v noci vyžaduje dobré plánování. Vybavení by mělo být přehledně uloženo a podobný příbytek vám to hodně usnadní. Základ je velký deštník, přes něj je pak přetáhlá nepromokavá folie a nějaká síť jako maskování. Na obrázku tři pruty, ale jen pokud je to povoleno. Na vaše indikátory záběru můžete nalepit chemická světýlka.

103 Užitečný tip - při zdolávání poklekněte a držte prut proti obloze. Podle toho, jak je prut ohlý, rozeznáte lépe směr, ve kterém se ryba pohybuje.

104 Při neopatrné manipulaci ve tmě si můžete háček zapíchnout i do oka, navíjejte tedy tak dlouho, dokud se vaše montáž nezarazí o koncové očko. Pak už uchopíte háček snadno.

105 Pokud si nejste jistí, že máte záběr a ryba si bere vlasec, můžete to takhle cítit.

106 Chytání z hladiny je jedna z nejnapínavějších metod vůbec. Běžná nástraha je chlebová kůrka. Vyřežte opatrně z čerstvého chleba požadovanou velikost i s kusem střídky.

107 Propíchněte nejdřív kůrku a provlečte celý háček skrz.

108 Napíchněte podruhé tak, aby když bude kůrka plavat, trčelo ramínko háčku nahoru.

109 Nához s kůrkou mezi lekníny, kde se kapři často zdržují.

110 Lákavé sousto!

111 Pokud je kůrka na volné vodě ignorována, často pomůže nabídnout ji v blízkosti potopených větví, podvodních rostlin nebo leknínů. Jestliže zde už ryby jsou, nevyplašte je vaším náhozem.

112 Pokud je třeba kůrku ukotvit na jednom místě, můžete si pomoct takto uvázaným olůvkem - kmenový vlasec provlečte obratlíkem. 

113 Místo obratlíku můžete použít i smyčku. Zafixujte olůvko v určité vzdálenosti od háčku pomocí broku nebo zarážky. Po nahození povolujte vlasec tak dlouho, dokud se kůrka neobjeví na hladině.

114 I větvička vám může někdy pomoct, aby kůrka zůstala na požadovaném místě.

115 Kapři, kteří se už touto metodou nechali někdy přelstít, si budou dávat propříště pozor. Metoda střídky pod kůrkou je často znovu přelstí. Navlečte na vlasec asi 30 - 60 cm od háčku velkou kostku chleba, provlečte háček ještě jednou skrz a vlasec protáhněte tak, aby tato kůrka byla zafixována.

116 Malý kousek střídky nastražený na háčku je pak kapry považován za odlomenou část z té větší. Můžete vyzkoušet i jiné nástrahy např. žížalu, do které jste injektovali vzduch a ona tak plave.

117 Podobné plováky z balsového dřeva umožní dopravit kůrku na větší vzdálenost.

118 Kapřík se oddělil od hejna prozkoumat plovouci kůrku...

119 ... a sebral ji.

120 Pokud nejeví žádná ryba zájem, poslední možnost je velký kus čertsvé střídky jen vprostřed namáčknutý na háček. Nához musí být proveden s citem.

121 Připraven k lovu "na šoulačku".

122 Na místě.

123 Na mnoha vodách je brambora výborná nástraha. Používejte oloupané a doměka uvařené. Ke správnému nastražení si pomozte velkou jehlou.

124 Správně nastražená a s kouskem slupky zabraňující, aby při náhozu spadla.

125 Pokud má být nához velmi dlouhý, navlečte na vlasec kousek plastové trubičky, kterou pak do brambory zasunete - zabráníte tak prořezání vlasce. Kůrka je zde použita ze stejného důvodu jako slupka.

126 Brambora nebo jiná těžší nástraha může být nahozena i takto a to s velkou přesností. Namiřte jen špičku prutu na vámi zvolené místo, oblouček na navijáku musí být samozřejmě odklopený. 

127 Nastražené tři pruty na vodě, kde bývá záběrů poskrovnu. Každý s jiným tonem indikátoru záběrů.

128 Vazelína - v létě udrží vlasec na hladině a pokud chcete pokračovat v lovu i v zimě, aplikujte ji na očka a vlasec, zabrání totiž tvoření ledových hrudek.

 

I v téhle knížce může člověk vidět, že co se specializace týče, byla Anglie opravdu daleko. A i když je tomu skoro padesát let, jsem si jist, že minimálně metodu kůrky a střídky vyzkouším... už teď se těším.

Knihovna

10.12.2020 Knihy, Trvalý odkaz

Knížka z roku 1976, v doslovném překladu: Rybaření Krok Za Krokem - Parma.

 

Úvod (Introduction)

Jestliže už zvládnete dát dohromady rybářský prut, víte, jak používat naviják a manipulovat s podběrákem, pak právě knihy téhle řady jsou určeny pro vás. Touhle sérií je vám dána šance být svědky toho, jak postupují při lovu určitého rybího druhu opravdoví experti. Peter Mohan z nich vybral toho správného pro každou knihu, aby posléze sám editoval celou sérii. Ken Whitehead pak strávil několik dní trpělivým filmováním a focením, tak aby každý obrázek do detailu ukázal, kde a kdy jaké úkoly na rybáře čekají a jak je zvládnout. Studujte tyto fotografie a porovnávejte je s vašimi metodami, přístupem i vybavením. Tyhle knihy nejsou zajímavé jen ke čtení, jsou koncipovány tak, aby přispěly i k vašemu pokroku. Ať už jste nováček nebo někdo, kdo se touží zlepšit, pečlivým studiem zde získáte znalosti o technikách rybaření, jež pasují k aktuálnímu dění u vody. Pokud se budete k těmto knihám vracet, jednou přejmete tyto znalosti za své a jako pravý expert si poradite s každou situací.

1 Pravé místo pro parmy! Splavy jsou typická místa, kde se parmy zdržují.

2 Používáním polaroidních brýlí můžete parmy proti štěrkovému dnu snadno odhalit.

3 Autorův 12ft (3,65 m) sklolaminátový prut určený pro metodu proplavávání se splávkem, vynikající při použití kmenového vlasce kolem 5lb (2,26 kg).

4 11ft 6in (3,5 m) sklolaminátový prut používaný v kombinaci se swing špicí do slabého proudu.

5 Kratší dvoudílný prut pro kmenové vlasce od 6 do 10lb (2,7 az 4,5 kg), používaný v silném proudu nebo v místech, kde je očekáván záběr od větší ryby.

6 Populární smekací naviják Mitchell 300. 

7 Dnes již málo používaný typ navijáků - centrepin (na obrázku je Rapidex od firmy J.W Young), přesto některými experty upředňostnován pro dobrou kontrolu vlasce při metodě proplavávání.

8 Citlivější než swing špice - quiver špice, zde vyobrazena jako prodloužení původního prutu (zřejmě našroubována do koncového očka...).

9 Swing špice se často přetáčí nebo dokonce vypadávají, autor používá kousek gumové bužírky, aby k tomu nedocházelo.

10 Oblíbené vlasce.

11 Arlesey bombs (u nás známé jako kapka, vynález těchto typů olůvek se připisuje Richardu Walkerovi) různých gramáží, nejlepší zátěž pro lov "na těžko".

12 Výběr různých typů háčků, všechny pro parmu vyhovující.

13 Otevřené feederové krmítko pro dopravení malých dávek vnadící směsi kolem nástrahy.

14 Typy uzavřených krmítek při zakrmování červy.

15 Bait dropper, další pomůcka při zakrmování červy, používá se v rychlejších proudech.

16 Výběr splávku.

17 Autor preferuje podběrák kruhového tvaru, tak může být ryba podebrána z jakékoliv strany.

18 Závěsné pružinové váhy - nenáročné na transport a celkem přesné.

19 Pean - na odstraňování háčku.

20 Broky pro dovažování splávku a bužírky pro jejich upevnění.

21 Olůvka pro měření hloubky a obratlíky mající široké využití, např. upevnění bočního průběžného ramene se zátěží na kmenovém vlasci (tzv. link ledger viz 78 a 79).

22 Většina háčků potřebuje přebrousit, mějte proto brousek vždy sebou. O výhodách a použití polaroidních brýlí jsme se již zmínili.

23 Poslouží při sezení a zároveň je v ní vše potřebné.

24 Betalight: tyčinka naplněná plynem, vydrží i 20 let.

25 Takto připevněná na špičku prutu slouží v noci k lepší viditelnosti záběrů.

26 Tak často rybáři velmi opomíjená maličkost - správně naplněná cívka navijáku pro delší a přesnější náhozy.

27 Stále jedna z nejlepších nástrah!

28 Způsob, jak nejlíp napíchnout kůrku.

29 Střídka na háčku, nechávajíc špičku i s protihrotem volně pro snadnější zásek.

30 Prohnětávání střídky a sýru - sýrové těsto.

31 Parmy rády maso, hlavně luncheon meat.

32 Zde jeho nastražení na háček.

33 Červi - velmi dobrá nástraha na mnoha vodách, ale pozor, na dolním toku řeky Hampshire Avon je jejich používání zakázáno!

34 Kukly. Tohle je jejich první stádium, jsou lehce nahnědlé až skoro oranžové. Po nějakou dobu je možné je takhle uchovat v mrazničce. I poté by měly vhozené do vody klesat, pokud plavou a jsou temně hnědé, je něco špatně.

35 Jak správně nastražit červíky na háček.

36 Mleté maso je další dobrá nástraha, ale je potřeba ho ztužit strouhankou nebo vnadící směsí a udělat z něj tak těsto.

37 Konopí - vynikající nástraha, ale na některých vodách zakázáno. Semínka by měla být připravována tak, aby pukla.

38 Slanina a játra - často dobré nástrahy pro velkou a "složitou" rybu.

39 Řasy, temně zelené a slizovité, rostou často na místech, kde se parmy krmí na začátku sezony. 

40 Může se obtočit kolem háčku, nebo jen protáhnout volný háček jejich trsem.

41 Kaprařský speciál: těsto z Kit-e-Katu a mletého masa. 

42 Přirozená nástraha - obyčejná mušle. Najdeme ji zahrabanou celou v bahně, často blízko rákosu.

43 Napíchnutí mušle přes nejtužší část.

44 K otevření si pomožte nožem a nařízněte svaly na obou koncích.

45 Malá rybka, živá či mrtvá, jako tahle ouklej, je výbornou nástrahou.

46 Rousnice taktéž.

47 Nastražení rousnice.

48 Rak, k nalezení pouze v čistých vodách. K jeho nastražení potřebujeme velký háček.

49 Střídka a červíci - tzv. "cocktail". Často slaví úspěch, když obě nástrahy samostatně presentované k ničemu nevedou.

50 Příprava chlebových kůrek podle Hilton "carrot" metody pro vybíravé ryby.

51 Největší je navlečená jako první, nejmenší jako poslední.

 

Chytání na těžko - jak rozpoznat záběr

52 Při soumraku je prut uložen ve vidličce tak, aby špice kontrastovala s ještě jasným nebem.

53 Zde je prut špičkou dole, ruce spočívají na vlasci, aby záběr "cítily".

54 Zde použití více vidliček při silném větru.

55 Viz 53.

56 Chytání proti proudu. Při záběru se vlasec prověsí a předepnutá špička prutu se narovná. Čas zaseknout.

57 Citlivá quiver špice v akci.

58 Swing špice v akci.

59 Autor přitahuje nástrahu pomaličku k sobě, rukou tak zároveň ucítí záběr.

 

Chytání se splávkem

60 Splávek typu Avon.

61 Splávek waggler.

62 Broky zhruba 40 cm od háčku - běžné při chytání v hloubce do 1,5 metru.

63 Uchycení zátěže k měření hloubky.

64 Měření hloubky.

 

Zakrmování

65 Vhoď vnadící směs kousek proti proudu, odhadni jeho rychlost tak, aby směs dopadla na dno tam, kde chceš chytat.

66 Máčení chleba pro přípravu vnadící směsi.

67 Vymačkej z chleba vodu, jak je to jen možné, bude lépe klesat.

68 Hotová vnadící chlebová směs.

69 Přidáním otrub se směs ztuží, ve vodě se naopak lépe rozpadne.

70 Ve větším proudu pomůže obyčejný kámen.

71 Už hotová koupená směs.

72 Swim feeder zazátkovaný směsí.

73 A takhle je "nabit" červy. 

74 Uzavřený feeder jen s červy.

75 Nejlepší způsob jak nahodit naládované krmítko. Zhoupněte krmítko za sebe...

76 ... pak švihněte prutem dopředu.

77 Připevnění bait dropperu.

78 Swanshot link ledger. Velmi praktická montáž, zátěž zde může být jednoduše přidávána nebo odebírána, při vázce sklouznou broky po vlasci.

79 Pokud je potřeba zátěz větší než 6 nebo 7 broků, je lépe přejít na páternoster montáž, jak je ukázáno na tomhle obrázku.

80 Skládací židlička a další vybavení, vše připraveno na další pokus.

81 Nához s montáží "na těžko".

82 Zde je zátěž opatrně nahozena, klesne na štěrkové dno.

83 Často opomíjená ale důležitá zkouška, zda je brzda správně nastavena a ryba si mohla vzít vlasec.

84 Nához "přes hlavu" se splávkem.

85 Uvolni vlasec ve správný moment.

86 Tak může být dosáhnuto velké přesnosti.

87 Pozice prutu, když splávek začíná svou cestu. Prst na cívce kontroluje odvíjení vlasce.

88 Zde je prut skloněn, aby se zachoval přímý kontakt se splávkem. Prst na cívce stále kontroluje odvíjení vlasce.

89 Manipulací prutem udržujeme vlasec mezi špičkou a splávkem rovný.

90 Stret-pegging: splávek je přehloubený a je zadržován zpět, nástraha se tak dostane pod traviny apod.

91 Zde je podběrák zaražen do dna, připraven k použití. Kýblíček s červíky visí na obyčejné vidličce taktéž zaražené do dna.

92 Stahování montáže se splávkem.

 

Zdolávání a podebírání

93 Jak zdolávat zaseknutou parmu - krátký a prudký výpad je pod konrolou.

94 I pozice prutu je nyní překontrolována.

95 Pumpování - sklánění a přitahování prutem, zatímco otáčením kličkou navijáku získáváme vlasec zpět.

96 Unavená parma se objevuje na hladině, hotová k podebrání.

97 Hlava podběráku se teď musí celá potopit, aby bylo vše připraveno.

98 Dostaň rybu přesně nad potopenou hlavu podběráku, nesnaž se po rybě podběrákem šátrat.

99 Zdvihni podběrák, až je parma opravdu uvnitř...

100 ... Odklop oblouček na navijáku a opatrně ulož prut...

101 ... Uchop podběrák oběma rukama.

102 A teď ručkuj až k hlavě a snaž se, ať se ručka podběráku neohýbá až moc.

103 Až máš obě ruce na každé straně hlavy podběráku, zdvíhej.

104 Jak nepoužívat podběrák! Obě ruce drží ručku příliš vzadu, váha ryby tak ručku nebezpečně ohýbá, může ji i zlomit.

105 Vytažení háčku pomocí peánu.

106 Hezká parma, připravená ke zvážení.

107 K vážení použij silný plastikový sáček nabo tašku, dávej pozor. Těžší ryby pak můžeš zvážit pomocí hlavy podběráku nebo nějakého pytle z pevné látky - nezapomeň tuto hmotnost poté odečíst!

108 Pouštění parmy opatrně zpět...

109 ... Pomáhej jí tak dlouho, dokud neodplave sama pryč.

110 Je nutné, aby se zotavila tímto způsobem - unavená ryba může být uchvácena a odnesena proudem pryč, může i uhynout.

 

Užitečné rady

111 Velký vezírek umístěný a upevněný ve správné pozici v klidné vodě.

112 Nikdy neupevňuj vezírek vertikálně do velkého proudu tak, jak je ukázáno na obrázku, ryby budou mit poškozené ploutve a budou i jinak poraněny.

113 Zaseknutá parma zajela do travin a není s ní k pohnutí. Přestaň pumpovat...

114 ... Sejdi po proudu, drž vlasec napnutý.

115 Teď přitáhni se skloněným prutem a ryba by měla celkem snadno vyjet.

 

Obrázky, které jsi viděl, ukazují experty, jak postupují při chytání parem. Vrať se teď na začátek knížky a prostudujte každou epizodu pečlivě znova. Srovnejte vlastní postupy s jejich a zkuste určit, co by mohlo vaše rybaření posunout dál. Tyto nové nápady pak odzkoušejte a pokud to jde, vylepšete je. Nezapomínejte, že expert je rybář, který neustále analyzuje svůj vlastní styl, lepší se v tom, co dělá a cvičí své dovednosti až k dokonalosti.  

Tak takhle se chytalo, když jsem ještě nebyl na světě...  jak je vidět, co se techniky a vybavení týče byla Anglie opravdu hodně napřed. 

Knihovna

22.11.2020 Knihy, Trvalý odkaz

Tahle kniha sleduje myšlenku, že čím víc toho rybář o určitém druhu ryby ví, tím lépe se dokáže v určitých situacích rozhodnout a chytat tak efektivněji. Fred Crouch je pro tenhle úkol tim pravým, snad nikdo nevěděl o téhle rybě víc než on, určitě ne nadarmo se mu přezdívalo "Mr. Barbel."

Co by měl tedy rybář o parmách vědět, než se vydá k řece s vidinou vytouženého úlovku? Určitě nejdřív něco o stavbě jejího těla, tedy proč vypadá, jak vypadá. To by nám mohlo dost napovědět, čeho všeho je tahle vousatá dáma schopná a co všechno dokáže přežít. Dále pak čím se živí a kdy, jak často atd. Důležité je samozřejmě i rozmnožování, několik týdnů před tímto aktem totiž opouští svá stanoviště a dokáže migrovat i několik kilometrů. Faktory jako teplota vody, síla proudu atd. jsou zde srozumitelně a dostatečně rozvedeny taktéž. Na řadu pak přichází samotný lov - doslovný návod a zveřejnění nějakého tajemství zde nenajdete. Autor spíše za pomoci příkladů a příhod z jeho bohaté praxe ukazuje, že i parma je jen ryba a její chování je často závislé na tom, co se u řeky děje (viz pojednání o konopí a červech nebo pojednání o velmi frekventovaných úsecích řeky). Někdy se snaží čtenáře tak trochu popíchnout a přimět ho, aby před náhozem nejdříve popřemýšlel a vyvaroval se učitých pastí (například mechanického opakováni toho, co dělají ostatní). Dále jsou rozebírány zavedená tvrzení tehdejší doby, například že parmu je možné chytit pouze v noci nebo v létě a funguje jenom ta a ta nástraha (viz kapitola Chytání v zimě) - i zde autor celkem jednoduše ukáže, že se jedná o pouhé předsudky. Celé to uzavírá krátká kapitola o budoucnosti parmy v našich řekách.

Přiznávám, že jako každý, i já mám své oblíbené druhy ryb, za kterými se často a rád vydávám, ale pokud bych měl o nich vypsat vše, co vím, na knížku by to nebylo. Autorovi patří tedy určitě a právem poklona. Jako jeho velmi zjednodušené poselství si odnáším něco podobného jako: 

... najdi ryby (věnuj tomu klidně i hodiny)... nevyplaš je... vylákej je vhodným způsobem krmení na misto, odkud je možné je i úspěšně zdolat... buď trpělivý a získej si jejich důvěru... stále pamatuj na opatrnost, tedy i při prezentaci nástrahy... zvol adekvátní náčiní, aby zdolávání netrvalo zbytečně dlouho...  

Jak je vidět, jedná se o celkem jednoduché rady, ktere jsou samozřejmě v knize rozvinuty více do detailu v naváznosti na chování a zvyklosti parem. Pro někoho, kdo se rozhodnul věnovat lovu těchto nádherných ryb trochu více, může být dobrým pomocníkem. 

A kdo byl Fred Crouch (zemřel v roce 2014)? Moc pěkně ho posal jeho kolega Steve Pope: "A i když nebyl Fred zrovna u vody se mnou, vždy dokázal "přečíst" úsek řeky, kde jsem chytal a říct, co jsem udělal nesprávně a co bych měl další vycházku udělat jinak - pro ty, co ho znali to není žádné překvapení, on tohle prostě uměl. Když jsem pak příště z toho místa úspěšně zdolal a pustil další parmu, zavolal jsem mu, abych mu za jeho rady poděkoval - jen se smál, trošku mě zdrbnul, ale já věděl, že je moc rád, že to takhle mezi námi funguje. Měl taky neobyčejný talent zavolat mi vždy asi tak minutu před tím, než se roztočila cívka na mém navijáku. Opravdu nelžu, někdy to až vypadalo, že má snad přímou linku do podvodního světa parmy - té ryby, které byl vděčen za celoživotní radost z rybaření."

Fred Crouch: Understanding Barbel, vydáno 1986 by Pelham Books Ltd. v Londýně, 122 stran, psáno anglicky. 

Knihovna

20.8.2020 Knihy, Trvalý odkaz

Chris Yates a jeho Four Seasons. Vracím se k těmhle textům znovu a znovu. To takhle jednou autorův dobrý přítel a kolega Jon Ward-Allen (šéfredaktor časopisu Waterlog) dostal originální Yatesovi zápisky (ušmudlané a v sešitcích) do ruky a už je nepustil. Tyhle krátké texty o docházkách k vodě během čtyř sezón: od června 1977 do března 1981, ho uchvátily natolik, že autora nakonec po vytrvalém naléhání přesvědčil, aby to vydali. CY sám později už nevím kde napsal, že to považoval za bláznivý nápad, zápisky nebyly zkorigovány a někdy nejsou úplné nebo podle něj nic moc nesdělují. Jenže Jon Ward-Allen moc dobře věděl, proč to chce vydat. Pokud se Vám tato kniha dostane do ruky, nezbývá než poděkovat jeho prozřetelnosti. Bez přibarvování je zde syrově naservírováno chytání pana mistra Yatese - úspěchy se střídají s neůspěchy, někdy zde rybaření přerůstá autorovi trošičku přes hlavu až po lehkou paranoiu a vše vrcholí prvním dnem sezóny 1980 a ulovením nového anglického rekordu kapra na udici. Ten sice detailně popsal v knize Casting In The Sun, ale to nehraje roli. Tahle kniha je opravdová odyssea do duše posedlé jedinou věcí: rybařinou. Vřele doporučuji. Kniha je psána anglicky, ale celkem jednoduše. Vydáno 2008, Medlar Press, 231 stran.

Knihovna

Tak tedy asi jedna z nejslavnějších knih rané etapy specializace chytání kaprů. Zatímco Richard Walker publikuje své články a knihy, a skoro vědecky popisuje metodiku a techniku, až to někdy svou strohostí připomíná recept na vaření, BB představuje pomyslnou druhou stranu mince. Tajemno, nevyzpytatelno a neuchopitelno. Tato kniha není o technice vnadění, o nejlepším vybavení atd. Pravda, i zde najdeme kapitoly věnované těmto aspektům, ale tohle dílo je hlavně o posedlosti. O pobláznění mysli trvající něco kolem tří měsíců - červen, červenec a srpen, kdy lovec neni schopen klidného spánku a pravidelného stravování... Je o posedlosti, která odtrhuje muže od objetí milující ženy, aby trávil čas u jezer a rybníků a jako v transu pozoroval dlouhé hodiny splávek nebo sebemenší pohyb vlasce. Ale je to i svědectví o jedné generaci a jejím odkazu. Pro někoho, komu je rybařina více, než jen čísla na váze, určitě doporučuji. 

Kniha je psána anglicky, ale docela jednoduše, čte se velmi dobře. Vydáno Merlin Unwin Books 2012, 180 stran.